מהי תאונת מקצוע ומהם דמי תאונה?

דעו את זכויותיכם בחוק בנושא תאונת מקצוע

אדם הנפגע בעבודתו, זכאי יהיה לתבוע את המוסד לביטוח לאומי או מחברות הביטוח, במידה שמדובר בתאונת דרכים אשר קרתה בדרך אל העבודה או ממנה. לגבי המושג תאונת עבודה, מדובר על תאונה שקרתה במהלך העבודה, מחלת מקצוע או מיקרו טראומה. כאשר מחלת מקצוע, נחשבת כאחת מן המחלות המפורטות בתקנות המוסד לביטוח לאומי והחולה חלה בה עקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו. כאשר מדובר על אדם עצמאי המחלה תיקבע עקב עיסוקו במשלוח ידו.

הזכויות של עובד הנפגע מתאונת עבודה או מחלת מקצוע, הינן כדלקמן:

  • הזכות לריפוי הכולל אשפוז, תרופות ומכשירים
  • הזכות לשיקום רפואי ומקצועי
  • הזכות לקבלת דמי תאונה
  • הזכות לקצבה או מענק נכות
  • הזכות של התלויים בעובד, כאשר הפגיעה בעבודה גרמה למותו לקבלת קצבה חודשית או מענק

למעשה כשמדובר על דמי פגיעה, זהו תשלום שהביטוח לאומי משלם לנפגע ותשלום זה, בא לפצות את נפגע העבודה, על אובדן הכנסה בשל פגיעתו שנגרמה בזמן העבודה. דמי תאונה {דמי פגיעה} ישולמו לנפגע, לאחר 91 יום החל מיום לאחר הפגיעה. תשלום זה, יועבר ישירות לחשבונו של המבוטח ויש לציין, כי דמי  הפגיעה יהיו שונים מזה של שכיר לזה של עצמאי. יש לדעת בנוסף, כי המוסד לביטוח לאומי, רשאי להתעכב בטיפול התביעה עד אשר ימסרו לו כל המסמכים והעובדות על מנת שיוכל להחליט.

לעיתים המוסד לביטוח לאומי עשוי אף לדחות על הסף את תביעת הנפגע אשר עבר תאונת מקצוע אם לא נמסרו לו כל המסמכים והפרטים הדרושים. את התביעה יש להגיש עד 12 חודשים מיום הפגיעה.

דרגת הפגיעה או הנכות תיקבע ע"י הוועדה הרפואית במוסד לביטוח לאומי

הנפגע יוזמן אל הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי בכדי שתיקבע לו דרגת נכות על פי רשימת המבחנים הרפואיים. מיותר לציין כי, הוועדה הרפואית אינה מתחשבת בנכויות קודמות או בנכויות שנגרמו למבוטח לפני פגיעתו, כי אם רק בנכות שנגרמה לו בפגיעה הנוכחית שבעקבותיה הגיש את התביעה. נפגע אשר נקבעו לו מספר פגיעות בעבודה, רשאי יהיה לצרף את הנכויות.

ניתן יהיה להגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית פעם אחת בלבד לוועדת הערער. הוועדה תקיים דיון מחדש לגבי הפיצויים ואחוזי הנכות שנקבעו, כך שהנפגע למעשה יעמוד בפני וועדה רפואית חוזרת. אין זה אומר, כי החלטת הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי תשתנה, היא אף יכולה להיות לרעתו של הנפגע. יש לדעת בנוסף, כי מלבד הגשת התביעה למוסד לביטוח לאומי, רשאי הנפגע לתבוע את מעסיקו על פי חוק דיני עבודה, היות ובמקרים מסוימים הוא זה שאחראי היה על תאונת העובד כי לא סיפק לעובד את אמצעי המיגון הדרושים או שלא סיפק לו הדרכה נכונה. כמובן מומלץ להתייעץ עם עורך דין לענייני עבודה הבקיא בתחום זה.

התייעצות עם עורך דין לדיני עבודה תגדיל את סיכוייו לזכות בדמי תאונה או קצבת נכות

על הנפגע להתייעץ מיד לאחר שנפגע מתאונת עבודה עם עו"ד לדיני עבודה, לרבות תביעת נכות לביטוח הלאומי. ייצוג של עו"ד המתמחה בדיני עבודה ודיני נזיקין, נחוצה בכדי שהנפגע שיוכל לממש בדרך חוקית את אשר זכאי לו על פי חוק. משרד עו"ד קן-דרור & הראל ושות', מתמחה שנים בנושאים כגון תאונות עבודה, תביעות לביטוח הלאומי, דיני נזיקין, דיני ביטוח  ועוד. המשרד נחל הצלחות רבות במשפטים הקשורים בנושאים אלה.

שתף עמוד:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print

יצירת קשר

    לכל שאלה חייגו:

    נגישות